
Projekt Rast(išče) sreče je namenjen razvoju sistematičnega in mrežno organiziranega dela z ranljivimi skupinami mladih in z njimi povezanih ciljnih skupin v Posavju.
V projektu RIS sodelujejo z Mladinskim centrom Krško, ki je nosilec projekta, tudi partnerji: Družinski inštitut Zaupanje iz Sevnice, Mladinsko društvo Bistrica ob Sotli in JZ KTRC Radeče.
Glavne aktivnosti, ki bodo v projektu izvedene pri vseh partnerjih, so vzpostavitev prostovoljske mreže, povezovanje z institucijami, vzpostavitev treh preventivnih središč za delo z najbolj ranljivimi otroki in mladimi, vzpostavitev uličnega dela ter nakup in ureditev kombija, poimenovanega (O)srečevalnik, na kratko »Srečko«, ki bo zaščitni znak uličnega mladinskega dela v urbanih naseljih Posavja v drugi fazi projekta. Kombi bodo opremili mladi sami pod mentorstvom mojstrov, obiskoval bo različne lokacije v posavskih občinah, kjer se zadržuje naša ciljna populacija.
S pomočjo uličnega dela želimo pritegniti tiste otroke in mlade (od 10. do 29. leta), ki so potrebni pomoči ali podpore, a jih druge inštitucije v svojem delovanju ne dosežejo. Cilji uličnega dela so: omejiti in zmanjšati morebitno škodo in negativne vplive, katerim so podvrženi otroci in mladostniki na ulici, vzpostavitev stabilnega vzgojnega odnosa z otroki in mladostniki, spremembe negativnih vzorcev ravnanja otrok in mladostnikov, njihova socializacija, ozaveščenost, medvrstniško druženje in prevzemanje odgovornosti za lastno življenje.
Preventivna središča vsebujejo aktivnosti: pomoč pri šolskem delu, socialne igre, pogovori, svetovanje, informiranje, umetniško ustvarjanje, praktične delavnice, npr. kuhanje…). Naša središča si s svojimi aktivnostmi prizadevajo: pripomoči k duševnemu zdravju, opolnomočiti mladostnike za funkcionalno in učinkovito spoprijemanje z življenjskimi izzivi, odpraviti oz. zmanjšati morebitno socialno izključenost, stisko mladostnikov in jim nuditi zdravo okolje za njihov celostni razvoj.
- faza projekta »Rast IŠČE« bo trajala od 15.2.2018 do 15.1.2019 in bo vsebovala zagon operacije skozi vzpostavitev prostovoljske mreže, povezovanje z institucijami in mladimi samimi, vzpostavitev dnevnega centra za delo z najbolj ranljivimi otroki in mladostniki, nakup in ureditev kombija za ulično delo ter poskusno ulično delo.
- faza »Srečko NAJDE« bo potekala od 15.1.2019 do 15.12.2019 in bo pa namenjena zagonu in polni izvedbi uličnega dela v vseh 6 občinah, še naprej pa bomo ohranjali tudi delovanje preventivnih središč.
Projekt skozi aktivnosti in storitve povečuje vključenost ranljivih skupin v družbo, krepi zaposlitvene priložnosti vključenih mladih in deloma njihovih staršev, predvideva povezovanje storitev različnih sektorjev in strok pri delu z ranljivimi ciljnimi skupinami, krepi partnerske organizacije v smislu strokovnosti ter krepi zdrav življenjski slog vseh vključenih.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Povezava: www.eu-skladi.si
